wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna u dzieci

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna. Każde dziecko powinno ją jak najlepiej wspominać, ponieważ to ona będzie decydowała, czy mały pacjent będzie chciał w przyszłości na fotel wrócić. Dlatego też nie powinna ona przywoływać żadnych negatywnych skojarzeń u naszych pociech. Często to te negatywne skojarzenia są przyczyną ogromnego lęku przed wizytą u dentysty w wieku dorosłym.

Bardzo ważne jest, aby pierwsza wizyta małego pacjenta odbyła się jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek dolegliwości związanym z okolicą jamy ustnej. Pozwoli to na wcześniejsze nabranie zaufania do lekarzaprowadzącego i oswojenie się z atmosferą gabinetu poprzez wspólną zabawę.

Istotna jest także współpraca ze strony rodziców dziecka. Przed wizytą można porozmawiać z dzieckiem i opowiedzieć mu o konieczności dbania o zdrowie ząbków. Dzieci często biorą przykład z rodziców, więc już w domu można nauczyć dziecko oglądać swoję ząbki w lustrze, jak również pokazać dziecku swoje i wspólnie je policzyć. Nasi mali pacjenci to doskonali obserwatorzy, poszukujący dobrych wzorów do daśladowania. Oswojeni chętnie wracają na wizyty kontrolne, jak również odważnie przystępują do ewentualnego leczenia.